Po co mi BI? Mam kalkulator! Featured

24 grudzień 2014 Written by 
Published in Artykuły

 

 

Po co mi BI? Mam kalkulator!

 

Czas włączyć się do poważnej dyskusji o przewagach arkuszy kalkulacyjnych nad innymi rozwiązaniami klasy Business Intelligence. Argumenty na rzecz Excela są powalające, ale nie przekonujące. Skupiając się nad łatwym przeciwnikiem jakim są kostki OLAP - owe i technologia in-memory, unikają bezpośredniej konkurencji w postaci kalkulatora. Systemu BI nie mają niczego, czego nie mógłbyś zrobić na kalkulatorze, kilku kartkach papieru i z zestawem kredek.

mam kalkulator

Kalkulator dostarcza silnika bazodanowego oraz sprawdzonego narzędzia ETL, które może wykonać dowolne transformacje i zasilić popularną hurtownię danych w postaci zeszytu. Ten sam zeszyt w połączeniu z wydajnym zestawem kredek dostarczy interfejsu prezentacyjnego, który pozwoli uwolnić ci wyobrażnię.
Feel free!  -  tworzenie wykresów stanie się naprawdę łatwe, w
każdym miejscu i czasie.  Każdy użytkownik, bez względu na przygotowanie informatyczne otrzyma narzędzie, które nie ma sobie równego pod względem intuicyjności. Możesz zapomnieć o kosztownych szkoleniach i długim czasie wdrożenia.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Znany jest przykład prezesa firmy audytorskiej, któr wsiadł do samolotu z zestawem Mały Księgowy, kupionym dla wnuka i po kilku godzinach wysiadł na lotnisku z gotowym rozwiązaniem Business Intelligence:
 
 
 
Naciągane argumenty ekologów i niewydarzonych przeciwników celulozy łatwo zbić przypominając, że zużytą papierową hurtownię danych - w przeciwieństwie do twardych dysków - łatwo poddać recyclingowi. Nie wyobrażacie sobie na ile różnych sposobów można użyć zeszytu…
Decydując się na takie rozwiązanie możesz się spodziewać licznych korzyści:
  1. Zachowasz rutynę używając dobrze znanego i przyjaznego narzędzia
  2. Przeliczysz dane z dowolnych źródeł
  3. Zoszczędzić na licencjach MS Office, MS Windows i sprzęcie.
  4. Wdrożysz rozwiązanie w niezwykle krótkim czasie
  5. Dasz pracę sprzedawcom kalkulatorów
Jeśli kupisz baterie na bazarze, łączny koszt posiadania kalkulatora będzie niezauważalny, a Return Of Investments naprawdę cię zaskoczy.
 
Teraz muszę wszystkich ostrzec przed głupimi wątpliwościami. Może Cię zakłuć gdzieś w tyle głowy pytanie: a ile czasu ja będą potrzebował na wykonanie takich analiz? Nie daj się sprowokować – nie dręcz się pytaniami, których i tak nikt sobie nie zadaje bez względu, czy wdraża Cognosa, czy QlikView. Tak, czy siak, różnica w czasochłonności raportowania między kalkultorem a Excelem na pewno nie jest większa niż między Excelem, a QlikView.
 
 
Mam nadzieję,  że mój nauczyciel od rachunkowości jest już na tyle stary, że nie zagląda do internetu i tego nie przeczyta. On potrafił wszystko policzyć w pamięci. Po co ci kalkulator? Analysis in memory!

© Wojciech Szyprowski, PMP 

 

Read 5164 times Last modified on czwartek, 27 sierpień 2015 16:23
Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

O nas

Jesteśmy grupą niezależnych konsultantów i twórców rozwiązań informatycznych w obszarze ERP, BI, CRM, BPMS i B2B.

Dane kontaktowe

Adres:
02-078 Warszawa,
Tel:
ul. Krzywickiego 2/1
Tel:
+(48) 22 666 97 71
Kom.:
+(48) 502 728 001
Kom.:
+(48) 604 586 470
E-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website:
www.quereo.pl

Galeria

JoomShaper