Quereo Blog

Blog poświęcony zarządzaniu projektami IT, systemom BI, ERP i CRM

 • Home
  Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
 • Categories
  Categories Displays a list of categories from this blog.
 • Login
  Login Login form

Jak bezpiecznie wdrożyć system ERP cz.1

Posted by on in ERP
 • Font size: Larger Smaller
 • Hits: 1909
 • 0 Comments
 • Subscribe to this entry
 • Print

Wśród użytkowników systemów klasy ERP upowszechnił się pogląd, że zakup systemu generuje koszty a jego wdrożenie korzyści. Niestety przekonanie to jest udziałem tylko tych firm, które wdrożenie mają już za sobą. Potencjalni użytkownicy muszą się przygotować na czekające ich niespodzianki. Aby ich uniknąć, nie wystarczy znać własne wymagania funkcjonalne w stosunku do wdrażanego produktu i ogólne zasady zarządzania projektami. Dzisiaj taką wiedzę posiadają już prawie wszyscy, a mimo to aktualną pozostaje opinia, że 80 % wdrożeń kończy się mniejszym lub większym niepowodzeniem. Udane wdrożenia różnią się od nieudanych przede wszystkim umiejętnością przewidywania i unikania licznych pułapek.

Oto kilka podstawowych rad, które w tym pomogą: 

 1. Starannie wybierz firmę wdrożeniową
 2. Zweryfikuj metodykę wdrożeniową
 3. Zbuduj zespół wdrożeniowy
 4. Przeanalizuj ryzyko na początku wdrożenia
 5. Regularnie kontroluj ryzyko

Zawartych niżej uwag nie należy traktować jako kompendium wiedzy o sposobach skutecznego wdrażania. Skupiają się one raczej na tych elementach, które pozwalają ograniczyć ryzyko porażki.

Starannie wybierz firmę wdrożeniową 

Najprostszym sposobem przeprowadzenia syntetycznej oceny kompetencji dostawcy usług wdrożeniowych jest sprawdzenie referencji. Najprostszym nie oznacza najlepszym. Na dynamicznym rynku pracy trudno jest zachować w pełnym składzie zespół, który kryje się za sukcesem odniesionym w poprzednich projektach. Tutaj z pomocą przychodzą odpowiednie klauzule umowy gwarantujące skład zespołu wdrożeniowego. W zapisach tych należy wskazać osobę kierownika projektu i ograniczyć swobodę jego zmiany. 

Kompetencje członków zespołu dobrze weryfikują posiadane przez nich dyplomy i certyfikaty. Certyfikaty produktowe są na tyle powszechne, że ich brak rodzi wątpliwości co do kwalifikacji oferenta usług. Ważniejszym od indywidualnych certyfikatów świadectwem kompetencji są certyfikaty przyznawane nie osobom lecz firmom. Producent systemu poprzez przyznanie statusu oficjalnego partnera oraz specjalistycznego certyfikatu całej organizacji potwierdza trwałość uzyskanych przez nią umiejętności. 

Oprócz powszechnie znanych certyfikatów produktowych równie ważne, o ile nie ważniejsze jest posiadanie merytorycznych kompetencji we wdrażanym obszarze i doświadczenia w zarządzaniu projektami. W Polsce najbardziej uznawanymi świadectwami kwalifikacji kadry zarządzającej projektami są certyfikaty PMP, PRINCE2® oraz IPMA. Uzyskanie niektórych z nich wymaga nie tylko zdania trudnych egzaminów, ale również udokumentowania wieloletniego doświadczenia w dziedzinie zarządzania projektami. Proces certyfikacji IPMA wymaga od kandydatów nie tylko rozwiązania testów, ale sprawdza również ich predyspozycje psychologiczne. Certyfikat PMP jest nadawany przez Project Management Institute tylko na okres trzech lat, a jego odnowienie wymaga aktywnego stosowania ustalonego standardu w praktyce oraz stałego poszerzania wiedzy.

Ostateczną weryfikacją wdrażanego rozwiązania są wizyty referencyjne u dotychczasowych klientów. Organizuje się je w ostatnim etapie selekcji, po zawężeniu grona potencjalnych dostawców do „shortlisty”. Są doskonałą okazją do jednoczesnego sprawdzenia zarówno oferowanego produktu jak i zdolności usługodawcy do skutecznego wdrożenia. Jeśli nie są nadmiernie aranżowane pozwalają również na ujawnienie i uniknięcie popełnionych wcześniej błędów . Nauka na cudzych błędach jest najmniej kosztowna. 

Przed wyborem firmy wdrażającej należy sprawdzić:

 1. referencje
 2. udokumentowane certyfikatami kompetencje produktowe
 3. udokumentowane certyfikatami kompetencje w zarządzaniu projektami
 4. udokumentowane kwalifikacje we wdrażanej dziedzinie biznesu
 5. po zawężeniu grona oferentów do shortlisty zażądać wizyty referencyjnej

Powyższe informacje dostarczane są przez oferenta w formie listów referencyjnych oraz skróconych życiorysów zawodowych kluczowych członków zespołu wdrożeniowego.

W umowie wdrożeniowej należy odwołać się do deklarowanych przez usługodawcę kwalifikacji i ograniczyć swobodę zmiany składu zespołu wdrożeniowego. 

 

W kolejnej części zajmiemy się metodyką wdrożeniową: Jak bezpiecznie wdrożyć system ERP cz.2

 

© Wojciech Szyprowski, PMP 

Rate this blog entry:

Comments

 • No comments made yet. Be the first to submit a comment

Leave your comment

Guest sobota, 23 czerwiec 2018

O nas

Jesteśmy grupą niezależnych konsultantów i twórców rozwiązań informatycznych w obszarze ERP, BI, CRM, BPMS i B2B.

Dane kontaktowe

Adres:
02-078 Warszawa,
Tel:
ul. Krzywickiego 2/1
Tel:
+(48) 22 666 97 71
Kom.:
+(48) 502 728 001
Kom.:
+(48) 604 586 470
E-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website:
www.quereo.pl

Galeria

JoomShaper